Comenius projekti

Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Projekta „Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā” noslēgums


    Divi gadi ir pagājuši ļoti ātri, ir realizētas mobilitātes uz Čehiju, Lietuvu, Kipru, Itāliju, Zviedriju, Spāniju. No 13.04.-20.04.2012. Alūksnes novada vidusskolas skolotāji: Sanita Čibala, Aina Ezeriņa, skolēns, Ance Bērziņa bija projekta noslēguma vizītē Seviljā, Spānijā.

    Projekta apkopojumā bija jāved rokdarbi, ko veidojuši skolēni, kā arī jāveido buklets par visiem projekta gala rezultātiem. Alūksnes novada vidusskolas skolēni bija sagatavojuši interesantas lietas mājturības skolotāju Gunta Meistera un Daces Alksnes vadībā, tādas kā no finiera grieztu lidmašīnu, adītas zeķes, tamborētas sedziņas. Ance uzdāvināja pašgatavotus auskarus, kaklarotu un rokassprādzi. Tāpat tika izveidots plakāts par Latvijas amatniecību, ko dāvinājām spāņu skolai.

    Tā kā projekta mērķis bija dalībvalstis iepazīstināt ar savu pilsētu, nozīmīgākajiem apskates objektiem, spāņu „Comenius” darba grupa bija sagatavojusi ļoti daudz aktivitāšu, ko mēs kopā realizējām. Iepazinām Sevilju (Sevilla) – Andalūzijas galvaspilsētu vecpilsētas šaurās ieliņas, Alkazaru un tā dārzus, katedrāli, Hiraldas torni, Gvadalkviviras krastus, Spānijas paviljonu, dažādus objektus vecpilsētā, orientēšanās sacensībās. Projekta dalībnieki sadalījās grupās, saņēma kartes un Seviljas iepazīšanās sākās. Mums bija jāatrod noteikti objekti, jāizlasa to vēsture, uzvarētāju komandas, kuri ieradās pirmie, saņēma balvas. Neliels ieskats Seviljā - Karmenas un Figaro pilsētā. Tā lepojas ar lielāko gotisko katedrāli Eiropā, kuru grezno milzīgs altāris ar apzeltītiem kokgriezumiem. Altārī novietotas 1270 figūras, tas darināts 45 gadus, un tā radīšanā izmantoti 30 kilogrami zelta. Seviljas katedrāle atzīta par visbagātāk izgreznoto kristiešu dievnamu pasaulē. Te atdusas arī pazīstamais jūrasbraucējs Kristofors Kolumbs. Līdzās katedrālei slejas Hiraldas tornis - augstākais minarets (95 m) pagātnes islāma pasaulē. Netālu atrodas vēl viens arābu arhitektūras šedevrs - Alkazara pils ar mūžīgi ziedošajiem dārziem. Pēc mauru padzīšanas no Pireneju pussalas astoņus gadsimtus Alkazars bija Spānijas karaļu rezidence. Arī tagad, kad Spānijas karalis ierodas Seviljā, viņš apmetas Alkazara pilī. Seviljā apskatāma arī viena no vecākajām vēršu cīņu arēnām Spānijā - pirms vairāk nekā 200 gadiem celtā Plaza de Toros de la Maestranza ar 1400 vietām. Tūristu un pilsētas iedzīvotāju iecienīta pastaigu vieta ir Spānijas laukums un vēsturiskais Santa Cruz rajons. Un, protams, neoklasicisma stilā celtā tabakas fabrika, kurā reiz strādājusi Karmena - Prospēra Merimē slavenā daiļdarba galvenā varone.

    Mūs uzņēma spāņu partneri skolā „Instituto de Educacion Secundaria y Formacion profesional CAMAS”.Skolā mācās ap 1000 skolēnu, kuri apgūst gan vispārējo vidējās izglītības programmu, gan dažādas profesionālās programmas kā robotu kontroles sistēmas, datorvadības sistēmas, biznesu u.c. CAMAS ir Seviljas piepilsēta ar savu municipalitāti. Skolēni, svinīgi ģērbti, mūs sagaidīja ar dāvanām (pašu veidotiem bukletiem par Sevilju un skolu), izrotātu foajē telpu ar daudzām fotogrāfijām no projekta tikšanās reizēm, ar sveiciena uzrunu katrā valsts valodā, ar flamenko dejām un īpašu spāņu vecāku cienastu ar tradicionālajiem šī reģiona ēdieniem. Mākslas skolotājs kopā ar projekta skolēniem bija izveidojuši plakātu 3D ar Seviljas nozīmīgākajiem objektiem. Sekoja valstu prezentācijas par vietējiem rokdarbiem, spāņi demonstrēja savus tautu tērpus, krāšņos vēdekļus un ķermeņa valodu, ko var saprast no dažādiem vēdekļa vēdināšanas veidiem.

    Projekta vizītes laikā tikāmies ar CAMAS municipalitātes mēru, nodevām dāvanas un sveicienus no Alūksnes novada pašvaldības.Izglītības nodaļas vadītāja pastāstīja par municipalitātes darbību un izglītības sistēmu, sieviešu ansamblis demonstrēja flamenko dejas.

    Spāņu koordinators bija mums sagatavojis īpašu pārsteigumu, „Airbus Military” , lidmašīnu rūpnīcas apmeklējumu. Pirmo reizi rūpnīcas vēsturē tika atļauts skolotājiem iepazīties ar šo ražotni, jo tas ir valstiskas nozīmes objekts, kura apmeklēšanai ir nepieciešamas īpašas atļaujas. Iepazināmies ar spāņu kuģošanas vēsturi, apmeklējām Navigācijas muzeju. Izbaudījām vairākus flamenko mūzikas koncertus, kā arī īpašu bungu grupas šovu, sniedzot spāņu mūziku, izmantojot tikai dažādas bungas.

    Projekts ir noslēdzies, skolēniem asaras acīs, cik grūti atvadīties no jauniegūtajiem draugiem. Taču ir iegūts ļoti daudz, visi bērni, kuri piedalījās projektā ir būtiski uzlabojuši angļu valodas zināšanas, prot pieklājības frāzes visās partnerību valstu valodās, ir uzzinājuši ļoti daudz par katras valsts nozīmīgākajiem tūrisma objektiem, iepazinuši tradīcijas, nacionālo virtuvi, amatniecību un rokdarbus. Skolēni ar nepacietību gaida jaunas iespējas piedalīties projektos, jo ir sapratuši to lielo nozīmi.

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Viesi no "Comenius" starptautiskā skolu partnerības projekta "Welcome to my town/region" Alūksnē.


    No 12.02.-17.02. projekta dalībnieki no Spānijas, Itālijas, Lietuvas, Čehijas, Zviedrijas iepazinās ar Latviju, tās kultūru un vēsturi, kā arī viesojās Alūksnes novada vidusskolā. Dažās dienās viesi iepazinās ar Rīgas ievērojamākajām vietām, apmeklēja operas izrādi ”La Traviata”, apskatīja „Briežu dārzu’’ Gulbenes novadā, iepazinās ar Vecgulbenes muižas vēsturi, izmēģināja kāzu muzeja tradīcijas, vizinājās ar „Bānīti’’ un drezīnu, apskatīja Valmieru un cepa maizi „Donās”. Alūksnes novada vidusskolā projekta dalībniekus sagaidīja ar Haralda Manfelda saksofona spēli, skolas direktore Ilze Līviņa sveica dalībniekus ar projekta programmas kartēm un laipni aicināja uz skolas zāli, kur viesus uzrunāja ar īpaši sagatavotu prezentāciju par skolu un Alūksni. Dalībniekus priecēja mazs sveiciena koncerts ar Ineses Krūmiņas sagatavotajiem solistiem un Daigas Ozoliņas sagatavotajām deju kolektīva ”Enku Drenku” dejām. Viesi iepazinās ar Alūksnes novada vidusskolas skolotājiem, klasēm, skolēni bija sagatavojuši stāstījumus par skolu, realizējamām programmām, skolas klasēm un aprīkojumu. Viesu skolēni dzīvoja Alūksnes novada vidusskolas skolēnu ģimenēs, kuras ar prieku viņus uzņēma, visi ļoti sadraudzējās, ka vēlāk bija grūti šķirties. 14.02. bija ne tikai īpaša diena jauniešiem, bet arī skolotājiem un viesiem, jo diena sākās ar vizīti Alūksnes pilsētas pašvaldībā, kur viņus laipni sagaidīja pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Fomins un Evita Aploka ar prezentāciju par Alūksni un priekšsēdētāja uzrunu. Viesiem tika sarūpētas īpašas dāvanas par piemiņu no Alūksnes pilsētas pašvaldības.

    Tā kā vizītes tēma bija vietējā amatniecība, dalībnieki bija sagatavojuši prezentācijas par savu pilsētu un apgabalu amatniecību, ar kurām iepazīstināja Alūksnes novada vidusskolas skolotājus un skolēnus. Īpaši tikšanās reizei skolā tika organizēta vietējo amatnieku izstāde ar darbnīcām. Tas bija vienreizējs pasākums, jo viesi varēja apskatīt vietējos darbus, kā arī paši pamēģināt savas prasmes. Lai varētu noorganizēt šo izstādi notika liels sagatavošanās darbs, ko veidoja Līga Krūmiņa, kuram atsaucās Renāte Pilipa, Uģis Puzulis, „Dzīpari”, Gunārs Ozoliņš, Anda Plauma, Harijs Stradiņš. Pirms izstādes Aina Ezeriņa veica intervijas un tika izveidota filma par vietējiem amatniekiem, kas tika viņiem uzdāvināta. Izstādē arī piedalījās Alūksnes novada vidusskolas mājturības skolotāji: Dace Alksne un Guntis Meisters. Katrs viesis izveidoja savu darbiņu pie sava amatnieka un aizveda mājās. Bet tas vēl nebija viss! Vizuālās mākslas skolotāja Sanita Čibala kopā ar skolēniem bija izveidojusi pirmā stāva gaitenī sienas skici, „Comenius draudzības sienu”, kuru visi kopā izkrāsoja. Sienas gleznojumam tika rīkots konkurss, un uzvarēja 11.b klases skolniece Albīna Minnibajeva. Tagad sienas gleznojums priecē ikvienu, tas ir ļoti skaists un krāsains. Dienas izskaņā burvīgs Valentīndienas vakars, ko organizēja Inese Kaulakane, audzinātāji un skolēni.

    Pēdējā dienā –Alūksnes iepazīšana, ekskursija pa pilsētas parku, kur skolēni stāstīja Alūksnes vēsturi, vizināšanās ar kamanām, tējas dzeršana Aleksandra paviljonā, dažādas atrakcijas, ko noorganizēja skolotājas Jeļena Graņicina un Svetlana Koroļova. Diena bija lieliska, saulaina un auksta, tāda, lai itāļi un spāņi tiešām varētu atcerēties ziemu, sniegu viņi redzēja pirmo reizi mūžā. Izpriecājušies parkā visi devās uz Alūksnes muzeju, kur visus sagaidīja baronu Fītinghofu pāris. Tālāk muzeja dzīlēs vedināja Vizma Supe, iepazīstinot ar senlatviešu tradīcijām un cienājot ar profitroļu zupu, kuru baudīt var tikai Alūksnē. Savukārt, Maija Semjonova viesus iepazīstināja ar senās amatniecības noslēpumiem.

    Neizpalika iepazīšanās ar Alūksnes ev. luterāņu baznīcu un Bībeles muzeju, ko laipni izrādīja Alūksnes ev. lut. draudzes mācītājs Magnuss Bengtssons, kas izrādījās ir attāls mūsu zviedru partneru skolotājas radinieks. Pēcpusdienā Laimonis Bāliņs viesiem demonstrēja dažādus kalēja trikus, cienāja ar zāļu tēju, kā arī deva iespēju viesiem izkalt savu naglu.

    Vizīte tuvojās izskaņai un skolā tiek sarīkots atvadu vakars ar īpašu programmu, ko sarūpējusi direktore Ilze Līviņa. Projekta dalībnieki pēkšņi pārvērtušies par skaistiem dejotājiem, mūziķiem, kas priecē viesus. Pārsteigumi nebeidzas, dzied skolas ansamblis čehu, zviedru, spāņu, lietuviešu valodā, par to ir parūpējusies skolotāja Inese Krūmiņa. Skolotājai palīdzēja sagatavoties mācītājs Magnuss Bengtssons, brīvprātīgā no Spānijas Andrea Meliveo, kā arī Evalda Vernera. Pasākuma kulminācijā milzīga torte ar svecēm ar Eiropas Savienības karogu! Paldies visiem, visiem, kas palīdzēja novadīt Comenius projekta vizīti Latvijā, Alūksnē, jo ikviens ir Eiropas daļiņa, cerams, ka mūsu viesi ir guvuši daudz pozitīvu emociju par Latviju un Alūksni , par atsaucīgajiem un čaklajiem alūksniešiem!

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Alūksnes novada vidusskolas projekta aktivitāte "Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā" Kiprā


    No 21.11.-25.11.2011. Kipras galvaspilsētā Nikosijā norisinājās ES Mūžizglītības programmas „Comenius” apakšprogrammas aktivitātes „Skolu daudzpusējās partnerības” projekta „Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā” aktivitāte „Mana novada 7 dabas brīnumi”. Alūksnes novada vidusskolas skolniece Elvīra Barinova un skolotāja Aina Ezeriņa projekta dalībniekus iepazīstināja ar Alūksnes novada ievērojamākajiem dabas objektiem.

Mājas darbs bija viela pārdomām, ko varētu citām valstīm parādīt mūsu novadā, kādi mums ir dabas brīnumi. Tika aptaujāti vairāki cilvēki, kas deva savu padomu šajā jautājumā gan A.Verners, gan I. Vilemsone, gan G.Ļuļe, un A.Binde, Alūksnes novada vidusskolas skolotāji un skolēni izteica savu redzējumu par dabas objektiem. Gala rezultātā izveidojām prezentāciju par Alūksnes ezeru, Raipala ezeru, Raganu klintīm, Māras akmeni, Drusku pilskalnu un Vizikoku acu avotiņu, Apes dižvītolu (lai gan par to domas dalījās, jo vītols ir sašķēlies, tomēr mēs par viņu stāstījām).

    Ierodoties Kipras partneru skolā – „Egkomis Gymnasium” tikām sagaidīti ar vietējiem Kipras saldumiem, kas pēc mūsu tradīcijām bija viņu sālsmaize, skolas foajē plakāti (Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Itālijas, Čehijas, Kipras, Zviedrijas), kas vēstīja par ievērojamākajām vietām, sportu, dabu katrā valstī, kiprieši bija krietni pastrādājuši. Ar smaidiem un sveicieniem mēs tikām sagaidīti partneru skolā un, protams, ar svinīgu direktora Aristosa Aristotelousa un Eiropas Programmu direktores Marijas Morphi runu. Pirmie iespaidi par Kipru, spilgta, saulaina, skaļa valsts, ar arābu, britu, turku, grieķu u.c. kultūru sajaukumu, skolēni draudzīgi, atsaucīgi, ziņkārīgi. Partneru skolā mācās aptuveni 1000 skolēnu no 12 līdz 16 gadiem, tā atrodas galvaspilsētas centrā. Seko vizīte pie pilsētas mēra, tiek dāvinātas piemiņas dāvanas no katras valsts un ekskursija pa Nikosiju. Iepazīstamies ar Kipras vēsturi un kultūru. Šo valsti nedaudz var salīdzināt ar Latviju, jo tā tika iekarota vairākkārt, gan turkiem, gan bija britu kolonija ilgu laika posmu, gan nesen 1974.gadā turki iekaroja pusi Kipras, tagad Kipru sadala „zaļā josla”, tā iet galvaspilsētai pa vidu, vienā pusē ir Turcijas zona, otrā Kipras. Bija jocīgi redzēt viņpus žogam karavīrus ar automātiem.  

    Nākošā dienā grieķu valodas stunda, mācāmies grieķu alfabētu, ciparus, pieklājības frāzes , kā arī nacionālo deju „sirtaki” (Kiprā valsts valoda ir grieķu). Pēc mācībām seko mājas darba prezentēšana, kas aizņem pus dienu un „Leventis” muzeja apmeklējums, kas ir viens no lielākajiem vēstures muzejiem Kiprā.

    Trešdien, agri no rīta, dodamies uz rokdarbu centru, kur apskatījām tradicionālo māla trauku gatavošanu, aušanu, izšūšanu u.c..Tālāk dodamies uz Larnaku, kurā apmeklējam vietējo sāls ražošanas rūpnīcu. Šeit sāli agrāk ieguva no tuvējā sāls ezera, ko mēs vēlāk apskatījām, taču pašreiz sāls tiek iegūts Ēģiptē, rūpnīcā tiek skalots, saberzts frakcijās un iepakots. Sāli iegūt palīdz pati daba, jo tas tiek iegūts no sāļā jūras ūdens, saule to izžāvē, tā ka īpaši ieguldījumi nav nepieciešami. Nākošā vieta ir Agios Lazaros baznīca, tā ir grezna pareizticīgo baznīca, kurā savijusies tagadne ar pagātni, cilvēki šeit ir ļoti dievbijīgi un godā Dievu. Baznīcā varēja redzēt gan vecus sirmgalvjus, gan jauniešus, kuri bija atnākuši lūgt Dievu.  

    Ceturtdiena, iespaidiem bagātākā diena, mēs atkal dodamies uz citu pilsētu, Limassol, kur apskatam seno kipriešu pilsētu „Choirokitia”, amfiteātri, senu bagātnieku māju ar skatu uz jūru un Limasolas pili. Pa ceļam varēja redzēt neskaitāmus mandarīnu, apelsīnu dārzus, pārsteigums bija, kad uzzinājām, ka pipari, ko ikdienā lietojam uzturā, aug lielā kokā un izskatās kā mazas odziņas. 

    Tā nemanot ir pienākusi projekta pēdējā diena. Skolēni klausās mūziku no katras valsts, ko ir atveduši, mainās ar adresēm , fotografējas un sarunājas..Atkal ir iegūti jauni draugi, iegūtas jaunas zināšanas un iepazīta tālas zemes kultūra un tradīcijas. Kipriešu skolēni ir ļoti aktīvi, labi pārvalda angļu valodu un nav jau brīnums, jo Kipra līdz 1960.gadam bija Anglijas kolonija. Visas ekskursijas, kur mēs bijām, bija sagatavojuši bērni. Viņi ar lielāko prieku iesistās visās aktivitātēs un ir ļoti izpalīdzīgi. Apskatot mācību stundas skolā, varēja redzēt, ka skolēni lielākoties tiek nodarbināti grupās, stundās ir diezgan trokšņaini, toties starpbrīžos viņi laiku pavada skolas pagalmā , spēlējot futbolu un basketbolu. Skolēni mums ir sagādājuši viktorīnu par Kipru, ko tad mēs iemācījāmies nedēļas laikā, atbildam uz jautājumiem un Latvijas komanda ir 1.vietā, seko sertifikātu pasniegšana , tradicionālās kipriešu dejas un atkal atvadas vienam no otra. Ikviens skolēns, kurš ir piedalījies projekta darbā, ar lielāko prieku grib piedalīties aktivitātēs vēl un vēl, jo tas ir aizraujoši, interesanti un galvenais, ir iegūti draugi un jauna pieredze.

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Alūksnes novada vidusskolas projekta aktivitātes Zviedrijā


    No 25.09.-01.10.2011. Halmstadē, Zviedrijā norisinājās ES Mūžizglītības programmas „Comenius” apakšprogrammas aktivitātes „Skolu daudzpusējās partnerības” projekta „Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā” aktivitāte „Tradicionālie ēdieni”. 6 valstu pārstāvji( Itālija, Čehija, Lietuva, Spānija, Kipra, Latvija) ieradās Zviedrijā, lai prezentētu savu nacionālo virtuvi. Latviju pārstāvēja Alūksnes novada vidusskolas 11.b klases skolnieki: Ainis Riepnieks un Vladislavs Jamkins, kā arī skolotāji: Dace Alksne un Aina Ezeriņa.     

    Lai varētu veiksmīgi parādīt tradicionālos latviešu ēdienus, nepieciešams bija veikt aptauju, kuras rezultātā tika izlemts prezentēt tradicionālos latviešu pīrādziņus ar gaļu, ko mēs bieži vien ceļam galdā dažādos godos, kā arī ābolu pīrāgu, plātsmaizi, kaņepju sviestu ar rupjmaizi un mājās sietu ķimeņu sieru. Maijā tika iesniegtas zviedru kolēģiem receptes ar attēliem, lai varētu izveidot daudznacionālo recepšu ceļvedi. Skolēni ar mājturības skolotāju Daci Alksni septembrī praktizējās pīrāgu un pīrādziņu cepšanā, lai Zviedrijā varētu parādīt labāko sniegumu.

    Ierodoties Zviedrijā, skolēnus sagaidīja ģimenes, kurās viņi dzīvoja projekta aktivitātes laiku. Vladislavs un Ainis bija patīkami pārsteigti par zviedru labklājības līmeni. Nākošajā dienā zviedru partneru skolas Stenstorpsskolan apmeklējums – direktora uzruna, iepazīšanās ar skolēniem, skolotājiem, skolas telpām un stundu norisi. Skolā pārsteidza tas, ka skolēniem pusdienas bija par brīvu, jo tās tika segtas ar nodokļu maksu, ko maksā vecāki, un nodokļi paliek savā pilsētā, kur Halmstades municipalitāte plāno nepieciešamos izdevumus. Klases telpās bija atpūtas stūrīši, kas bija norobežoti ar stikla sienu. Te skolotājs varēja netraucēti ar skolēniem aprunāties, ja citi veica kādu uzdevumu, vai arī sadalīja klasi grupās, lai netraucētu viens otra darbu. Tāpat pārsteidza klašu noformējums, ko bija skolēni veidojuši paši, dažas idejas noteikti var izmantot arī mūsu skolā. Interesantākais bija valodu stundas, kurās zviedru bērni tika mācīti sešās valodās, ko vadījām , mēs, katras valsts pārstāvji.

    Nākošā diena – iepazīšanās ar zviedru vēsturi, brīvdabas muzeja apmeklējums, ekskursija pa Halmstadi skolēnu vadībā (skolēni bija sagatavojuši paši stāstījumus par ievērojamākajām vietām).Kā vienu no pilsētas lepnumiem jāmin bibliotēku, kurai ir īpaša arhitektūra, tā saplūst ar ainavu, kā arī daļa no ēkas atrodas virs upes, kas papildina izjūtu, kad lielie logi saplūst ar pilsētas vidi. Tā ir moderna, pielāgota gan cilvēkiem ar redzes traucējumiem, gan kustību traucējumiem, ir telpas bērniem ar zvaigžņu istabu, teātra istabu, katrs te var atrast sev tīkamu pavadīšanas laiku, gan iekārtojoties ērtos krēslos un klausoties audio grāmatas, gan lasot nepieciešamo literatūru. Seko vizīte Halmstades municipalitātē, mēra uzruna. Prieks par to, ka mērs piemin Latviju, jo viņš nesen bija apmeklējis Rīgu, tāpat mēs nododam sveicienus un dāvanas no katras valsts. Mērs uzsver, ka Halmstade ir kūrortpilsēta vasarā, daudzi ir iecienījuši velosipēdus kā pārvietošanās līdzekli. 

    Nākošā diena, visatbildīgākā, notiek ēdienu gatavošana skolas mājsaimniecības klasē. Klase liela plaša, ar vairākām plītīm, darba virsmām, kvalitatīviem virtuves piederumiem, strādāt ir ērti, vietas pietiek visiem. Gatavojam, uztraucamies, vai viss izdosies, taču bažām nav pamata, visi apbrīno skolēnu veikumu Daces vadībā, kā arī ik pa laikam „nočiepj” kādu pīrādziņu. Radoša atmosfēra, viss vārās cepās, smaržo, katra valsts ir pacentusies parādīt , ko spēj. Tā itāļi gatavo tradicionālo picu, spageti, lazanju, pīrāgu, kiprieši vīnogu lapās ietītu gaļu un saldo, lietuvieši kartupeļu pankūkas ar sieru un dažādiem mājās gatavotiem ievārījumiem, čehi arī kartupeļu pankūkas ar sēņu pildījumu, zviedri zirņu zupu un gaļas frikadeles, spāņi omleti, gaspačo ar īpašu gaļas maizi. Seko ēdienu servēšana, degustācija, tālāk skolēni prezentē savas receptes, pagatavošanas gaitu. Iespaidu ir daudz, un mēs uzzinām daudz interesantu faktu par tautu dažādām receptēm un nacionālo virtuvi. Galaprodukts ir recepšu ceļvedis ar attēliem un pagatavošanas gaitu. 

    Tā kā Halmstade bija ilgu laiku Dānijas sastāvdaļa, ir jūtams Dānijas kultūras mantojums, tāpēc mēs devāmies apskatīt vienu no Dānijas ievērojamākajām pilīm- Kronborgas, kura ir slavena ar Šekspīra darbu „Hamlets”, jo tieši par pamatu šim darbam ir izmantots Dānijas galma dzīves sižets, te arī ir notikušas „Hamleta” izrādes. 

    Iespaidu ir daudz, jauna informācija, papildinātas angļu valodas prasmes, arī zviedru, iegūti jauni draugi. Ir iegūta pārliecība, ka mēs arī esam Eiropas, kaut arī maza, taču būtiska daļa, ar savu kultūru un tradīcijām.

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Comenius programmas skolu partnerības projekta "Esiet sveicināti mūsu pilsētā/novadā" vizīte Lietuvā


    No 14.02.-19.02.2011. norisinājās projekta vizīte Kauņā, Joanas Basanavičus Kauņas ģimnāzijā. Vizītē piedalījās dalībnieki no 7 valstīm: Zviedrijas, Kipras, Čehijas, Itālijas, Spānijas, Lietuvas un Latvijas. Latviju pārstāvēja Alūksnes vidusskolas skolotāji: Ilma Kondratjeva, Inese Kaulakane, Aina Ezeriņa un skolēni: Linda Auziņa, Alīna Salihbekova, Jana Jursa.

    Projekta vizītes tēma bija prezentācija par ievērojamākajiem cilvēkiem katrā valstī.

    Mēs gatavojām video filmu par Alūksnes novada ievērojamākajiem cilvēkiem. Tā kā prezentācijas laiks bija noteikts 20 minūtes, mēs izvēlējāmies pastāstīt par 4 dažādu nozaru cilvēkiem, kas bija saistīti ar sportu, mūziku, mākslu un literatūru. Izvēlējāmies 2 mūsu skolas bijušos absolventus , ar kuriem mēs lepojamies, ne tikai mēs, bet visa Latvija, tie ir - jaunais un daudzsološais biatlonists Andrejs Rastorgujevs un dziedātāja Kristīne Zaharova. Mēs lepojamies ar ļoti daudziem mūsu novadniekiem, kā viens no tādiem ir Alūksnes mākslinieks Gunārs Ozoliņš. Paldies viņiem, jo mēs varējām, šos ļoti aizņemtos cilvēkus, intervēt un parādīt mūsu videofilmā.

    No redzamākajiem literātiem mēs izvēlējāmies Ojāru Vācieti, par kuru iekļāvām fotogrāfiju prezentāciju un stāstījumu angļu valodā, kā arī dziesmu par Latviju ar Ojāra Vācieša vārdiem. Prezentācijas laikā meitenes lasīja O.Vācieša dzejoļus angļu, vācu un krievu valodās. Prieks un gandarījums par padarīto darbu, jo filma ir izveidota interesanta, mēs bijām vieni no labākajiem starp 7 valstīm.

    Skolniece Alīna Salihbekova ieguldīja lielu darbu , montējot filmu, veidojot to interesantu un , protams, tulkojot filmu angļu valodā. Skolnieces Jana Jursa un Linda Auziņa veidoja intervijas, kā arī palīdzēja filmas montāžas darbā. Skolā ir izveidojusies laba komanda, kas darbojas projektā. Filmas veidošana nebūt nav viegls darbs, tāpēc jānosauc skolotāji, kas palīdzēja veidot šo filmu: Sanita Čibala, Marina Saveļjeva, Līga Krūmiņa, Vija Puzule, Inese Kaulakane, Ilma Kondratjeva, Svetlana Koroļova, Aina Ezeriņa.

    Joanas Basanavičus ģimnāziju mēs apmeklējam otro reizi, jo esam jau darbojušies kopā iepriekš. Pirmā projekta vizītes dienā iepazīstamies ar skolu, skolotājiem un skolēniem. Skolēni mūs sagaidīja ar lietuviešu tautisko deju, kā arī ar sveicieniem septiņās valodās un direktora uzrunu.

    Pa diviem gadiem skola ir mainījusies, ir iegādātas interaktīvās tāfeles, visas klases ir aprīkotas ar projektoriem, veikti daudzās klasēs remonti. Skolēni valkā skolas formas, kas ir ļoti pievilcīgas, mūsu meitenēm arī patika. Situācija Lietuvā ir diezgan līdzīga Latvijas krīzes situācijai, daudzi ir atstājuši Lietuvu darba meklējumos ārzemēs, skolēnu skaits skolās samazinās.

    Prezentējām savus mājas darbus, patīkami pārsteidza itāļu sagatavotais mājas darbs, viņi intervēja slaveno dziedātāju Albano. Cik jauki bija dzirdēt, kad Albano nosauca Latvijas vārdu un uzaicināja visus ciemos!! Lietuviešu skolēni ļoti labi pārvalda angļu valodu un to var saprast, jo viņi sāk mācīties angļu valodu no 1.klases un viņiem ir 5 mācību stundas nedēļā.

    Otrajā dienā apmeklējām Kauņas brīvdabas muzeju, kur dienas garumā mācījāmies lietuviešu tradīcijas, kā viņi svin atvadas no ziemas (kā mūsu Meteņi), veidojām maskas, dedzinājām salmu lelli, dziedājām un gājām rotaļās, garšojām lietuviešu tradicionālos ēdienus . Jāpiezīmē , ka kipriešiem, spāņiem un itāļiem tā bija liela eksotika, jo laiks bija ļoti auksts. Viņi tāpat ļoti priecājās par sniegu. Vēlāk lietuviešu skolēni vadīja ekskursiju pa Kauņu.

    Nākošā dienā devāmies uz Viļņu, kur apskatījām nozīmīgākās vietas, vakarā piedalījāmies 12.klases rīkotajos svētkos”’100 dienas līdz eksāmeniem”’, kurus Latvijā mēs saucam par „Žetonu vakaru”. Svinīgajā daļā 12.klases skolēni rādīja 2 stundu garu lugu ar dziesmām, dejām par H.K.Andersenu un viņa pasakām. Lugu režisēja skolas literatūras skolotāja un mūzikas un deju skolotāja.

    Pēdējā dienā apmeklējām Kauņas vēstures briesmīgāko liecinieku 9.cietoksni, kurā 2.Pasaules kara laikā bija cietums un tika nogalināti un turēti daudzi ebreji, lietuvieši u.c.

    Pieredze, zināšanas, draugi visā Eiropā, tās ir tikai dažas priekšrocības, ko mēs gūstam projektā. Skolēni , kuri brauc projekta vizītē sākumā ir neziņā , kā būs, vai viss izdosies, taču braucot mājās visiem ir acīs asaras, jo ir iegūti jauni, lieliski draugi, kā arī zināšanas par dažādām valstīm.

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Mobirise

Blog"Welcome to my town region/Latvia"


Projekts "Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā" turpinās


    Par mazo pilsētu Alūksni, kas atrodas Latvijā, nu jau zina ne tikai Čehijā, Lietuvā, bet arī Itālijas dienvidu pilsētā Leče. Trīs skolotāji: Vija Puzule, Līga Krūmiņa, Aina Ezeriņa un divi skolēni: Santa Auziņa un Ieva Baura pārstāvēja Latviju projekta „Esiet sveicināti manā pilsētā/novadā” darba vizītē Lečes pilsētā, Itālijā. Vizītes sagatavošanas posmā dalībvalstis gatavoja prezentāciju par savas valsts vēsturi, paražām un tradīcijām. Lai pārskatāmi un vienkārši varētu izsekot Latvijas vēsturei, izmantojām „Avārijas brigādes” sēriju multiplikācijas filmu, kuru rediģējām, pievienojām titrus angļu valodā. No tradīcijām izvēlējāmies parādīt latviešu Dziesmu un Deju svētkus, Jāņu svinēšanu, kā arī Alūksnes pilsētas svētkus un Bānīša svētkus. Mūsuprāt, šie svētki ir vieni no nozīmīgākajiem Latvijā un Alūksnē.      

    Vizītes pirmajās dienās - satikšanās ar jauniem draugiem, pirmie iespaidi un prezentācijas, ekskursija pa skolu, piedalīšanās stundās. Itāļu skola - „Fermi industriālais tehnikums” sagatavo jaunos speciālistus ķīmijā, fizikā, bioloģijā, māca jaunos pilotus mazām lidmašīnām, kā arī sagatao elektrotehnikas speciālistus. Pēc tehnikuma pabeigšanas jaunieši var mācīties augstskolā vai strādāt.

    Viesus itāļi sagaida ar tautas mūziku, ko paši bija iestudējuši, zālē bija novietoti katras valsts karogi. Projekta vizītes atklāšanā itāļu skolēni uzrunā viesus visu dalībvalstu valodās(latviešu, lietuviešu, čehu, kipriešu, spāņu, zviedru, itāļu).Tālāk seko valstu prezentācijas. Ar lielu interesi dalībnieki vēroja Lietuviešu tautas deju un dziesmu, ko izpildīja 2 skolnieces, Kipras neparastās kāzu tradīcijas un Lieldienu svinēšanu, itāļu Ziemassvēku gaidīšanas laiku, spāņu temperamentīgās dejas un zviedru tradīcijas. Čehu jaunieši bija ļoti centušies un izveidojuši filmu, izspēlējot īpatnējās Lieldienu tradīcijas, kuras ir pavisam atšķirīgas no citu valstu tradīcijām. Mēs demonstrējām savas veidotās filmas, kā arī aicinājām dalībniekus uz kopēju latviešu tautas deju, kas visiem ļoti patika. Gūtie iespaidi deva lielu priekšstatu par mūsu tradīciju vienotajiem un atšķirīgajiem aspektiem. Kā labs noslēgums prezentācijām sekoja ekskursija pa Lečes vecpilsētu, kurā varēja redzēt veco amfiteātri, neskaitāmas celtnes baroka stilā, ievērojamas katedrāles, kā Santa Croce, doma laukumu - Palazzo Vescovile u.c. , skulptūras un parkus. Leče tiek dēvēta par Dienvidu Florenci. Šo pilsētu kādreiz ir dibinājuši grieķi, Romas impērijas laikā tā bija nozīmīgs centrs.

    Nākošajā dienā ekskursija uz Murge dei Trulli apvidus galvaspilsētu Alberobello, kurā ir ļoti neparastas celtnes. Tās ir apaļas , ar konisku jumtu un būvētas no kaļķakmens gabaliem, nepārklājot ar apmetumu. Ēku sienas ir nobalsinātas, bet jumtu dakstiņi reizēm apgleznoti ar reliģiskiem vai folkloras simboliem. Apmeklējām reģiona iespaidīgāko stalaktītu alu -Castellana, kuras dziļums bija 50 m, garums 2 km.

    Nozīmīgs pasākums bija Eiropas dienu svinības, kuras notika Lečes provinces municipalitātē(provincē ietilpst 97 pilsētas).Dalībniekus sagaidīja Lečes municipalitātes prezidents, doktors Gabelone, pasākumā mēs sapratām, ka esam vienota Eiropas daļiņa ar savu vienreizējo identitāti. Svinības tika vairākkārt rādītas itāļu ziņu pārraidēs.

    Tāpat neaizmirstama ekskursija uz slavenā itāļu dziedātāja Al Bano atrakciju parku ar mini zoo, pastaigu vietu ar pasaku tēliem. Skolotājiem bija sagādāts īpašs pārsteigums, jo vakara noslēgumā mūs sagaidīja pats dziedātājs Al Bano, un īpašs prieks bija par to, ka Latvijā viņam ir daudz draugu, viņš arī pastāstīja par gaidāmo vizīti uz Latviju, kurā viņš atklāja savu vīna bāru un veikalu Felicita(tas jau ir noticis). Tagad mūsu arhīvā foto ar mākslinieku un autogrāfs.

    Neaizmirstams noslēguma vakars visprestižākajā Lečes restorānā ar itāļu jauniešu iestudēto uzvedumu - Tarantulas deju, kas raksturīga tikai Salento dienvidu rajonam. Itāļi gan spēlēja tautas melodijas , gan paši izpildīja deju, kas ir sarežģīts uzvedums. Tam jaunieši bija gatavojušies profesionāla deju skolotāja vadībā vairākus mēnešus. 

    Visi projekta dalībnieki veidoja kopēju atmiņu sienu ar fotogrāfijām un savu raksturojumu, kas paliks Itālijas skolā uz visiem laikiem. Tikko sadraudzējušies, ir grūti šķirties, tomēr tas ir stimuls labi mācīties, lai varētu piedalīties starptautiskos projektos! Neatsverama pieredze tiek gūta kopā iepazīstot citu valstu kultūrvēsturisko mantojumu. Skolēni komunicē, dalās iespaidos, mācās itāļu un angļu valodas. Draudzība, plašāks redzesloks, sevis apzināšanās, pozitīvās emocijas, tās ir tikai dažas vērtības, ko projekta dalībnieki gūst satiekoties.

                                                                                                                                                                                                                         Koordinatore Latvijā , Aina Ezeriņa


Adrese:

Kanaviņu iela 14,
Alūksne, Alūksnes novads
LV - 4301,
Latvija   

Kontakti

Epasts: anv@aluksne.lv
Tālr: (+371)26133347
Faks: 64381670

Built with ‌

Mobirise.com